Anna Naruszewicz mail: a.naruszewicz@fundacjdcu.org tel: 692 982 125
PRZEKAŻ 1,5% PODATKU
Fundacja DCU jest Organizacją Pożytku Publicznego (OPP). To oznacza, że możesz przekazać 1,5% swojego podatku dochodowego na działania statutowe Fundacji DCU. Twój 1,5% zmienia życie – dołącz do naszej misji! KRS 0000885138
To naprawdę proste! W swoim rocznym zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce wpisz nr KRS Fundacji DCU: 0000885138
Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą, również możesz przekazać 1,5% podatku na rzecz Fundacji DCU. Na podstawie otrzymanego z ZUS-u PIT-40 lub PIT-40A uzupełnij PIT-OP (https://www.e-pity.pl/pit-online/baza-formularzy) i przekaż go do swojego Urzędu Skarbowego (online lub osobiście).
Wierzymy, że warto pomagać. Gdy ofiarujesz 1,5% swojego podatku przekazujesz konkretne dobro.
NUMERY KONT BANKOWYCH
Dla płatności w PLN: 81 2910 0006 0000 0000 0199 5084 (Aion Bank)
Dla płatności EUR: 38 2910 0006 0000 0000 0156 5663 (Aion Bank) Kod SWIFT/BIC: BMPBPLPPXXX
Konto dodatkowe dla płatności w PLN: 08 2490 0005 0000 4530 9778 8839 (Alior Bank)
Naszą misją jest niesienie wsparcia tam, gdzie może ono przynieść realne, wymierne i długofalowe efekty. Koncentrujemy się przede wszystkim na działaniach, które poprawiają jakość życia , szczególnie dzieci, kładziemy nacisk na inwestowanie w ich edukację i rozwój. Wierzymy, że edukacja to klucz do zmiany – otwiera możliwości, kształtuje przyszłość i daje narzędzia do budowania lepszego świata. Nasze działania obejmują trzy główne obszary: wsparcie dla Kamerunu, wsparcie szkół w Polsce i wsparcie dla hospicjum dziecięcego. Nasze inicjatywy wynikają z głębokiego przekonania, że każde dziecko zasługuje na szansę na lepsze jutro – niezależnie od tego, gdzie się urodziło i w jakich warunkach żyje. Wierzymy, że poprzez wspólne działanie możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w życiu najmłodszych, a tym samym w całym społeczeństwie.
Jak mogę skontaktować się z Fundacją DCU?
– możesz wysłać do nas wiadomość na adres biuro@fundacjadcu.org, – możesz zadzwonić pod numer telefonu: 692 982 125, – możesz także nas odwiedzić w siedzibie Fundacji DCU (zazwyczaj od poniedziałku do piątku między 8:00 a 16:00, jednak rekomendujemy wcześniejsze umówienie terminu mailowo bądź telefonicznie)
Jak można pomóc?
Zapraszamy do wspierania naszych działań i inicjatyw. Możesz pomagać na wiele sposobów: – wspieraj nas regularnie – wpłacaj co miesiąc nawet niewielką kwotę, każda wpłata ma znaczenie! https://zrzutka.pl/rjpp3a – wpłać dowolną darowiznę na nasze konto: 81 2910 0006 0000 0000 0199 5084 (Aion Bank), – dorzuć się do naszej „zrzutki” – wybierz cel, który jest dla Ciebie ważny (nasze zrzutki: https://zrzutka.pl/user/whip-rounds/active), – wspieraj nas (bezpłatnie) przy okazji zakupów z fanimani (https://fanimani.pl/zaproszenie/37626/68eb5f1b9d9c49519f74f45ab37b03f0), – przekaż 1,5% swojego podatku, – wspieraj wybrane dziecko w procesie edukacji. Więcej szczegółów w zakładce „Adoptuj Pigmejskie Dziecko”, – możesz zorganizować zbiórkę dla jeden ze szkół w południowo-wschodnim Kamerunie, – przy okazji ślubu, urodzin albo innej ważnej dla Ciebie uroczystości możesz poprosić gości, aby pieniądze które zamierzają wydać na kwiaty wrzucili do fundacyjnej puszki, – zorganizuj kwestę albo aukcję charytatywną, – dołącz do naszych akcji, obserwuj nasz fanpage na Facebooku – zostań wolontariuszem albo naszym partnerem, – albo ………………………………………………………………… (to miejsce na Twój wyjątkowy pomysł) Skontaktuj się z nami, ustalimy szczegóły.
Skąd wiemy jak pomagać w Afryce?
Pomoc działa wtedy gdy jest przemyślana, gdy wspiera ludzi i lokalne społeczności w rozwoju. Szacunek dla lokalnych tradycji i zwyczajów jest kluczowy w projektach pomocowych, aby były one akceptowane i skuteczne. Fundacja DCU w swoich działaniach związanych z Afryką współpracuje z misjonarzami (Braćmi Szkolnymi) pracującymi na miejscu, w Kamerunie. Dzięki ich doświadczeniu w pracy z różnorodnymi społecznościami można skuteczniej identyfikować potrzeby oraz organizować pomoc. My, wierzymy, że to edukacja jest tą zmianą, która może zmienić świat! Inwestowanie w programy edukacyjne przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej, lepszego dostępu do informacji oraz rozwijania umiejętności, które pozwalają ludziom na poprawę swojego życia i warunków w społeczności. Dlatego razem z naszymi partnerami wspieramy rozwój edukacji, co oznacza również wsparcie socjalne dla miejscowej ludności – dlatego budujemy studnie i przekazujemy pieniądze na jedzenie, ponieważ dopiero po zapewnieniu podstawowych potrzeb można skupiać się na edukacji.
Dlaczego pomagamy w Kamerunie?
Kamerun zmaga się z licznymi wyzwaniami, wśród których szczególnie dotkliwe są ubóstwo, ograniczony dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i czystej wody. Te problemy mają ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców, zwłaszcza dzieci, które są najbardziej narażone na ich konsekwencje. Wspieranie lokalnych społeczności w tych kluczowych obszarach może znacząco poprawić jakość życia oraz stworzyć warunki sprzyjające trwałemu rozwojowi. Nasze działania opierają się na długofalowej współpracy z misjonarzami, co pozwala nam skuteczniej identyfikować realne potrzeby mieszkańców i wprowadzać rozwiązania dostosowane do ich sytuacji. Skupiamy się przede wszystkim na edukacji i zdrowiu dzieci, ponieważ wierzymy, że te dwa obszary są fundamentem budowania lepszej przyszłości. Edukacja otwiera młodym ludziom drzwi do nowych możliwości, zwiększa ich szansę na godne życie i daje narzędzia do kształtowania rzeczywistości wokół siebie. Natomiast dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i czystej wody jest nieodzowny dla prawidłowego rozwoju dzieci i ich pełnego uczestnictwa w edukacji. Inwestując w młode pokolenia, przyczyniamy się nie tylko do zmiany ich losów, ale także do wzrostu potencjału całych społeczności. Dzięki socjalno-edukacyjnemu wsparciu dzieci budujemy solidne fundamenty, które w dłuższej perspektywie mogą wpłynąć na rozwój Kamerunu oraz poprawę życia jego mieszkańców. Wierzymy, że każde działanie, nawet najmniejsze, przybliża nas do świata bardziej sprawiedliwego i pełnego możliwości dla każdego.
Na czym polega wsparcie edukacyjne w projekcie „Edukacja dla Przyszłości”?
Wierzymy, że edukacja jest jedną z najskuteczniejszych form zmieniania rzeczywistości. Projekt „Edukacja dla Przyszłości” jest istotną częścią naszych działań. W Kamerunie wszystkie szkoły są płatne, dlatego nie wszyscy mają szansę chodzić do szkoły. Często też dzieci muszą iść do pracy, aby wspomóc swoją rodzinę. Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do edukacji odgrywa kluczową rolę w rozwoju społeczeństw, dlatego chcemy wspierać najbardziej wykluczonych dając im szansę na lepszą przyszłość. 200 euro to opłata za cały rokszkolny. Kwota ta zapewnia wybranemu dziecku możliwość chodzenia do szkoły. Pokrywa wszystkie opłaty szkolne (w tym także zakup podręczników, przyborów szkolnych, mundurków, itp.), wyżywienie, czy pobyt w internacie. Chodząc do szkoły dzieci zdobywają wykształcenie, nie muszą pracować, a dodatkowo to właśnie w szkole często zjedzą swój jedyny posiłek w ciągu dnia. Angażując się w ten projekt warto pomyśleć o wsparciu dziecka przez wszystkie lata jego edukacji. Więcej szczegółów w zakładce „Edukacja dla Przyszłości”.
Dlaczego budujemy szkoły w Kamerunie?
W Kamerunie, jak w całej Afryce szkół jest po prostu za mało. Wiele rodzin woli, aby dzieci pomagały w domu i pracowały, bo to pozwala rodzinie przeżyć dzień. Są rodziny, które wiedzą, że skończenie szkoły jest szansą na zmianę w życiu ich dzieci i posyłają dzieci do szkoły. Jednak szkoły, szczególnie poza miastami są daleko i dzieci muszą przejść codziennie wiele kilometrów, żeby do niej dojść. Po drodze czyha na nie wiele niebezpieczeństw, często też są „wyłapywani” do niewolniczej pracy. Budujemy szkoły w Kamerunie, ponieważ chcemy wspierać dzieci w ich rozwoju, chcemy też aby mogły być po prostu dziećmi, aby mogły się uczyć i bawić. Współpracujemy z Braćmi Szkolnymi (misjonarzami pracującymi w Kamerunie) dzięki czemu nasze projekty są dopasowane do potrzeb lokalnych społeczności. Razem z Braćmi Szkolnymi budujemy szkoły, do których będą chodzić dzieci ludności Baka. Jest to grupa najbardziej dyskryminowana w Kamerunie i dlatego potrzebuje największego wsparcia.
Dlaczego mówimy Baka a nie „Pigmeje”?
Nazwa „Pigmeje” jest popularnie stosowana w odniesieniu do grup ludów zamieszkujących lasy deszczowe w centralnej i zachodniej Afryce, charakteryzujących się zazwyczaj niższym wzrostem. Jednak termin ten niesie ze sobą szereg problematycznych konotacji i uproszczeń, które powinny skłonić nas do używania bardziej precyzyjnych i szanujących określeń, takich jak „Baka” w przypadku ludności zamieszkującej Kamerun. Termin „Pigmeje” odnosi się do kilku zupełnie odrębnych grup etnicznych zamieszkujących różne regiony Afryki. Wśród tych grup są m.in. Baka (Kamerun, Kongo), Aka (Republika Środkowoafrykańska, Kongo), Efe i Sua (Demokratyczna Republika Konga) oraz Twa (Rwanda, Burundi i inne kraje). Każda z tych grup ma własną unikalną kulturę, język i sposób życia. . Określanie ich wszystkich tym samym mianem za pomocą jednego określenia, to spłaszczanie ich różnorodności oraz negowanie ich tożsamości kulturowej. W Kamerunie, gdzie działa nasza fundacja, mamy do czynienia z ludnością Baka. Posługiwanie się właściwym określeniem, takim jak „Baka”, pozwala uniknąć uprzedmiotowienia tych ludzi oraz podkreśla ich unikalną tożsamość etniczną. Określenie „Pigmeje” pochodzi z języka greckiego („pygmaios”), gdzie odnosiło się do mitycznego ludu karłów. W kontekście afrykańskich ludów zostało wprowadzone przez kolonizatorów i antropologów, a jego użycie nigdy nie było konsultowane z samymi zainteresowanymi. Co ważne, dla wielu osób określenie to ma wydźwięk pejoratywny, ponieważ było i jest często stosowane w sposób deprecjonujący, podkreślający rzekomą „niepełnowartość” tych ludów w oczach kolonialnych eksploratorów. Dla samych zainteresowanych nazwa „Pigmeje” jest obca i narzucona. Ludzie Baka nie identyfikują się z tym terminem i często postrzegają go jako obraźliwy. Warto więc okazać szacunek, wybierając ich własne określenie etniczne. Współczesne podejście do różnorodności kulturowej kładzie nacisk na szacunek do nazw własnych używanych przez dany lud. Podobnie jak uznajemy znaczenie nazw narodów, takich jak „Polacy” czy „Francuzi”, tak samo powinniśmy traktować nazwy grup etnicznych. Nazywanie ludności Baka właściwym terminem jest wyrazem równości, empatii oraz zrozumienia ich kultury. Zachęcamy do przeczytania artykułu: „Pigmeje-konstrukt a rzeczywistość” (J.J.Pawlik, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prace Etnograficzne 2019, 47, z. 4, s 173 -188). Świadomi wagi języka i jego wpływu na postrzeganie oraz godność ludów, zdecydowaliśmy się na rezygnację z używania określenia „Pigmeje” w komunikacji naszej Fundacji. Chcemy, aby nasz przekaz odzwierciedlał szacunek wobec wspieranych przez nas społeczności. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to dłuższy proces, ponieważ w Polsce mało kto słyszał o ludności Baka, natomiast o „Pigmejach” wszyscy. Jednak osoby, z którymi rozmawialiśmy na ten temat, zgadzają się, że warto dążyć do zmiany tej narracji i budowania większej świadomości w tym zakresie.
Jaki % mojej wpłaty zostanie przekazany na pomoc?
Cała wpłacona kwota zostanie wykorzystana na pomoc zgodnie z celami statusowymi Fundacji DCU. Wpłaty od darczyńców nie stanowią źródła utrzymania Fundacji DCU.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Powstańców Śląskich 9 53-332 Wrocław (zapraszamy na 12 piętro)
GDZIE NAS ZNAJDZIESZ?