NASZE WARTOŚCI I MISJA

Nasza wizja

Wizją fundacji DCU jest świat, w którym każda osoba ma dostęp do podstawowych zasobów, które umożliwiają godne i zdrowe życie.

Nasza misja

Misją fundacji DCU jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczności potrzebujących wsparcia poprzez dostarczanie zasobów, edukacji i opieki zdrowotnej.

Plemieniu Baka w Afryce od pokoleń towarzyszą trudne warunki życia, wynikające z ubóstwa i marginalizacji. Pozbawieni dostępu do podstawowych zasobów, takich jak woda, jedzenie i edukacja, członkowie tej społeczności walczą o przetrwanie. Przesiedlenia oraz brak wsparcia ze strony rządów sprawiają, że Baka są jednymi z najbardziej wykluczonych grup w Kamerunie.

ROBIMY WSZYSTKO ABY ŚWIAT BYŁ PIĘKNIEJSZY
NASZĄ NAJWIĘKSZĄ NAGRODĄ JEST UŚMIECH SZCZĘŚLIWEGO DZIECKA

Historia fundacji

Fundacja DCU rozpoczęła swoje działania w odpowiedzi na spontaniczną chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Początkowo wspierano szkoły, domy dziecka oraz hospicja. Przełomowym momentem było formalne założenie fundacji w grudniu 2020 roku, a oficjalna rejestracja nastąpiła 21 lutego 2021 roku. Od tego czasu Fundacja DCU koncentruje się na projektach, które przynoszą długotrwałe i mierzalne korzyści, ze szczególnym naciskiem na edukację dzieci. W ramach swoich działań Fundacja DCU realizuje projekty zarówno w Polsce, jak i za granicą, w szczególności w Afryce. Przykładowe inicjatywy to budowa szkół dla Pigmejów w Kamerunie, wsparcie „Domu Opatrzności Bożej dla dziewcząt” w Ayos, oraz projekt „Adoptuj Pigmejskie Dziecko”. W Polsce fundacja angażuje się w doposażanie placówek edukacyjnych, organizację akcji takich jak „Pierwszy Dzień w Szkole” oraz wsparcie Hospicjum dla Dzieci „Formuła Dobra”. Misją Fundacji DCU jest wspieranie rozwoju społeczności potrzebujących poprzez dostarczanie zasobów, edukacji i opieki zdrowotnej. Wizja fundacji to świat, w którym każda osoba ma dostęp do podstawowych zasobów, umożliwiających godne i zdrowe życie. Pracownicy i wolontariusze fundacji angażują się w różnorodne projekty, które przynoszą realne zmiany w życiu dzieci i społeczności, którym pomagają.

Misjonarze razem z Fundacją DCU

W Kamerunie współpracujemy z misjonarzami ze Zgromadzenia Braci Szkolnych, dzięki temu nasza pomoc jest skuteczna i dopasowana do miejscowych potrzeb.
Misją Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich (de la Salle) jest edukacja dzieci i młodzieży oraz działania na rzecz osób wykluczanych społecznie. Działają w ponad 80 krajach na całym świecie, między innymi w Kamerunie (Okręg Afryki Środkowej jest jednym z 5 dystryktów afrykańskich tego zgromadzenia), gdzie pracują już od ponad 70 lat. Prowadzą szkoły (podstawowe, branżowe, średnie, wyższe), internaty.
Od wielu lat prowadzą w Kamerunie 14 szkół dla „Pigmejów” Baka.
Dostęp do edukacji jest najlepszą inwestycją w przyszłość dzieci.
Ogromnym problemem wśród ludności Baka jest brak aktów urodzenia, dowodów osobistych, numerów pesel, adresów, aktów własności…. Bez tego pozbawieni są opieki medycznej i pomocy socjalnej. Misjonarze starają się regularnie uzupełniać te braki.

Struktura Fundacji

Ryszard Hołubniak – Prezes Zarządu

Anna Naruszewicz – Członek Zarządu

Rada Nadzorcza

Katarzyna Kałwak

Agnieszka Zienkiewicz

Konwent

Joanna Sentysz

Edward Boudewijn-Skubisz

Dominka Szymonik

DOKUMENTY

Poniżej znajdziesz wszystkie ważne dokumenty związane z działalnością Fundacji DCU. Możesz je pobrać i zapoznać się z nimi, aby lepiej zrozumieć nasze działania, strukturę i zobowiązania.